Exposicions

DISCURSOS PREMEDITATS COL·LECCIÓ FUNDACIÓN CAJA MEDITERRÁNEO

17/02/2017 – 23/04/2017

Centre del Carme

C/ Museu, 2 – València

Organitza:

Consorci de Museus de la Comunitat Valenciana

Fundación Caja Mediterráneo

Museu d’Arte Contemporani d’Alacant

Comissària:

Rosa Mª. Castells

Políptic

La Col·lecció Fundación Caja Mediterráneo està composta per 213 obres de 126 artistes imprescindibles en l’art espanyol contemporani. Recorre cronològicament des de la transició democràtica fins als nostres dies: un període artístic que correspon als últims 40 anys, on conviuen diverses generacions d’artistes de manera normalitzada com mai abans havia ocorregut a Espanya. Un temps tan generós, carregat d’il·lusió, d’energia, de desencant, de malbaratament i d’ingenuïtat… però també de reflexió, de denúncia, de compromís, d’aventura…

Dita col·lecció és una realitat gràcies a l’esforç de la institució durant deu anys i de les persones en què va confiar per a conformar-la. Demostra un gran coneixement de la realitat artística i és fruit d’una profunda reflexió, per la qual cosa s’ha convertit en referent de l’art espanyol de les últimes dècades, atenent totes les tendències plàstiques i desenvolupant un enfocament multidisciplinari que inclou totes les manifestacions artístiques.

Els fons artistics de la Fundación Caja Mediterráneo estan  depositats des de 2012 en el Museu d’Art Contemporani d’Alacant gràcies al conveni subscrit entre l’Ajuntament d’Alacant i la Fundación Caja Mediterráneo i allí successivament han tingut lloc una sèrie d’exposicions temporals. Ara, en el Centre del Carme, per iniciativa del Consorci de Museus de la Comunitat Valenciana, es mostren repensades totes al mateix temps. Són els Discursos premeditats.

EL BUIT ÉS UN LLOC ON RECOLZAR-SE

Sala Carlos Pérez

Rosa Brun, Carmen Calvo, Patricia Dauder, Esther Ferrer, Susy Gómez, Cristina Iglesias, Eva Lootz, Ángeles Marco, Mireya Masó, Soledad Sevilla, Montserrat Soto, Amparo Tormo.

GENEALOGIES

Sala Contraforts i Goerlich

José Ramón Amondarain, Jon Mikel Euba, Pello Irazu, Manu Muniategiandikoetxea, Sergio Prego, Santiago Sierra.

DE LA NATURALESA HUMANA O L’ART COM A ESPAI DE RESISTÈNCIA

Sala Ferreres

Antoni Abad, Pep Agut, Cabello-Carceller, Daniel Canogar, Jordi Colomer, Juan Delcampo, Esther Ferrer, Pedro G. Romero, Federico Guzmán, Juan Hidalgo, Rogelio López Cuenca, Rafael Lozano-Hemmer, Enrique Marty, Pedro Mora, Antoni Muntadas, Ester Partegàs, Carlos Pazos, Javier Peñafiel, Javier Pérez, Jaume Plensa, Albert Porta, Jana Sterbak, Francesc Torres, Juan Ugalde, Eulalia Valldosera, Javier Vallhonrat, Santiago Ydáñez.

A MANERA DE REFLEXIÓ

Sala Primera Planta

Ignasi Aballí, Jordi Alcaraz, José Manuel Ballester, Joan Fontcuberta, Joan Hernández Pijuán, Lluís Hortalà, Prudencio Irazábal, Oliver Johnson, Carlos León, Íñigo Manglano‑Ovalle, Antonio Mesones, Nicolás Munuera, Antonio Murado, José Antonio Orts, Jesús Pastor, Javier Pérez, José María Sicilia, Darío Urzay.

ARQUITECTURA PREMATURA

Sala Dormitori

Chema Alvargonzález, Isidro Blasco, Dionisio González, Pedro G. Romero, Miquel Mont, Daniel Verbis.